C0805T103K2RCL7800
Mfr.Part #
C0805T103K2RCL7800
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Lead Style :
Height - Seated (Max) :
Series :
SMD COTS X7R
Tolerance :
±10%
Failure Rate :
Capacitance :
10000 pF
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Product Status :
Active
Ratings :
COTS
Voltage - Rated :
200V
Base Product Number :
C0805T
Temperature Coefficient :
X7R
Features :
KEMET C0805T103K2RCL7800
SMD COTS X7R 10000 pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C0805T103K2RCL7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
C0805T103K2RCL7800 Features
a size/dimension of 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)