C0805S472J5RAC7800
Mfr.Part #
C0805S472J5RAC7800
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Ratings :
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±5%
Base Product Number :
C0805S
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
4700 pF
Voltage - Rated :
50V
Lead Spacing :
Series :
SMD Comm X7R FE
Features :
Floating Electrode
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Product Status :
Active
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Style :
KEMET C0805S472J5RAC7800
SMD Comm X7R FE 4700 pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)