C0805N272K1XSL
Mfr.Part #
C0805N272K1XSL
Description
CAP CER 2700PF 100V
Stock
240
In Stock :
240
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Tolerance :
10%
JESD-609 Code :
e0
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn70Pb30) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reference Standard :
MIL-PRF-55681
Length :
2mm
Height :
1.3mm
Multilayer :
yes
Package / Case :
0805
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
2.7nF
Number of Terminations :
2
Depth :
1.25mm
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Temperature Characteristics Code :
BX
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Datasheets
C0805N272K1XSL
2.7nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0805