C0805F224M5RACAUTO7210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805F224M5RACAUTO7210
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Height (mm) :
1.25
Subcategory :
Capacitors
Series :
SMD Auto X7R FO
Product Length (mm) :
2
Dielectric :
X7R
RoHS :
Details
Termination Style :
Pad
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage :
50VDC
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting :
Surface Mount
Tradename :
FO-CAP
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Number of Terminals :
2
Product :
Open Mode/Fail-Safe MLCCs
Tolerance :
20%
Case Style :
Ceramic Chip
Width :
1.25 mm
Microwave Application :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Depth (mm) :
Construction :
Flat
Type :
Automotive Grade MLCC
Package / Case :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Length :
2 mm
Capacitance Value :
0.22uF
Packaging :
Tape and Reel
ECCN (US) :
EAR99
Capacitance :
0.22 uF
Termination :
Standard
Qualification :
AEC-Q200
Class :
Class 2
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805F224M5RACAUTO7210 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Type:Automotive Grade MLCC, Package / Case:0805, C0805F224M5RACAUTO7210 pinout, C0805F224M5RACAUTO7210 datasheet PDF, C0805F224M5RACAUTO7210 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805F224M5RACAUTO7210 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805F224M5RACAUTO7210
SMD Auto X7R FO 0.22 uF Ceramic Capacitor 20% 0805