C0805F103K1RACAUTO
Mfr.Part #
C0805F103K1RACAUTO
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Multilayer :
yes
Depth :
1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SMD Auto X7R FO
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
10000pF
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Number of Pins :
2
Thickness :
990.6μm
Voltage - Rated DC :
100V
Feature :
Open Mode
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Contact Plating :
Tin
Height :
900μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Cut Tape (CT)
KEMET C0805F103K1RACAUTO
SMD Auto X7R FO 10000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Open Mode Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)