C0805C911K5GAC7800
Mfr.Part #
C0805C911K5GAC7800
Description
CAP CER 910PF 50V NP0 0805
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
C0G
HTS Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
10%
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
910pF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
2mm
Height :
780μm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Package / Case :
Depth :
1.25mm
KEMET C0805C911K5GAC7800
910pF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805