C0805C911G5GAC7800
Mfr.Part #
C0805C911G5GAC7800
Description
CAP CER 910PF 50V NP0 0805
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
2%
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
910pF
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
6 Weeks
Depth :
1.25mm
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Pbfree Code :
yes
Length :
2mm
Height :
780μm
HTS Code :
Mount :
Surface Mount
KEMET C0805C911G5GAC7800
910pF Ceramic Capacitor 2% 0805
C0805C911G5GAC7800 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.With the voltage 50V, it is capable of operating.
C0805C911G5GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 50V