C0805C821J1GAL7800
Mfr.Part #
C0805C821J1GAL7800
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 820PF 100V NP0 0805
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Height :
0.78 mm
Lead Spacing :
Length :
2 mm
Type :
C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Failure Rate :
Tolerance :
±5%
Base Product Number :
C0805C
Dielectric :
C0G (NP0)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Voltage - Rated :
100V
Subcategory :
Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
High Reliability
Width :
1.25 mm
Class :
Class 1
Capacitance :
820 pF
Product :
General Type MLCCs
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination :
Standard
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
SMD Comm C0G SnPb
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) :
Features :
Low ESL
KEMET C0805C821J1GAL7800
SMD Comm C0G SnPb 820 pF Capacitor ±5% Surface Mount, MLCC 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C 0805 (2012 Metric)