C0805C820G2GAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C820G2GAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 82PF 200V NP0 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.25mm
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
200V
Number of Terminations :
2
Length :
2mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
2%
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
82pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
780μm
Pbfree Code :
yes
KEMET C0805C820G2GAC7800
82pF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
C0805C820G2GAC7800 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is 30ppm/Cel ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 200V, it is capable of operating.
C0805C820G2GAC7800 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V