C0805C682KARAC7800
Mfr.Part #
C0805C682KARAC7800
Description
CAP CER 6800PF 250V X7R 0805
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.2mm
Published :
Voltage - Rated DC :
250V
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitance :
6800pF
Width :
1.25mm
Height :
780μm
Applications :
Bypass, Decoupling
Series :
SMD Comm X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
KEMET C0805C682KARAC7800
SMD Comm X7R 6800pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)