C0805C682J5RECAUTO7210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C682J5RECAUTO7210
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 6.8NF 50V X7R 5%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Capacitance :
6800pF
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Automotive, ESD Protection
Factory Lead Time :
11 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
ESD SMD Auto X7R
KEMET C0805C682J5RECAUTO7210
ESD SMD Auto X7R 6800pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)