C0805C682J4RECAUTO
Mfr.Part #
C0805C682J4RECAUTO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 6.8NF 16V X7R 5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
ESD SMD Auto X7R
Capacitance :
6800pF
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, ESD Protection
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
11 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C0805C682J4RECAUTO
ESD SMD Auto X7R 6800pF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)