C0805C680KDRAC7800
Mfr.Part #
C0805C680KDRAC7800
Description
CAP CER 68PF 1KV X7R 0805
Stock
12
In Stock :
12
Ceramic Capacitors
Height :
1.25mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Temperature Characteristics Code :
X7R
Reference Standard :
AEC-Q200
Depth :
1.2mm
Capacitance :
68pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
-/+15ppm/Cel ppm/°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
0805
Voltage - Rated DC :
1kV
Tolerance :
10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
2mm
Number of Terminations :
2
KEMET C0805C680KDRAC7800
68pF Ceramic Capacitor 10% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805