C0805C622K8JAC7800
Mfr.Part #
C0805C622K8JAC7800
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6200PF 10V U2J 0805
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Voltage - Rated :
10V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Thickness :
889μm
Capacitance :
6200pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
52 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
U2J
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Series :
SMD Comm U2J
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
KEMET C0805C622K8JAC7800
SMD Comm U2J 6200pF 10V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)