C0805C622F5JAC7800
Mfr.Part #
C0805C622F5JAC7800
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6200PF 50V U2J 0805
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
SMD Comm U2J
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
52 Weeks
Thickness :
889μm
Voltage - Rated :
50V
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Capacitance :
6200pF
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
U2J
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
KEMET C0805C622F5JAC7800
SMD Comm U2J 6200pF 50V Ceramic Capacitor ±1% U2J 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C0805C622F5JAC7800 Overview
This device's program size/dimension is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C0805C622F5JAC7800 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm