C0805C620KDRAC7800
Mfr.Part #
C0805C620KDRAC7800
Description
CAP CER 62PF 1KV X7R 0805
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
1.2mm
Length :
2mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
62pF
Height :
1.25mm
Tolerance :
10%
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Published :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Temperature Coefficient :
-/+15ppm/Cel ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Reference Standard :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
1kV
KEMET C0805C620KDRAC7800
62pF Ceramic Capacitor 10% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805