C0805C620G2GAC7800
Mfr.Part #
C0805C620G2GAC7800
Description
CAP CER 62PF 200V NP0 0805
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Depth :
1.25mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Surface Mount
Height :
780μm
Capacitance :
62pF
Package / Case :
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
2%
Voltage - Rated DC :
200V
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Length :
2mm
Lead Free :
Lead Free
KEMET C0805C620G2GAC7800
62pF Ceramic Capacitor 2% 0805
C0805C620G2GAC7800 Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.The unit can operate at 200V Volts DC - Rated DC.
C0805C620G2GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 200V