C0805C565K9PAC7800
Mfr.Part #
C0805C565K9PAC7800
Description
CAP CER 5.6UF 6.3V X5R 0805
RoHS Status :
RoHS Compliant
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Product Type :
Ceramic Capacitors
Applications :
Bypass, Decoupling
Length :
2 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
X5R
Lead Spacing :
Lead Style :
Microwave Application :
No
Capacitance Value :
5.6uF
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Product Status :
Active
Tolerance :
10%
Package / Case :
Product Length (mm) :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
SMD Comm X5R
Packaging :
Tape and Reel
Class :
Class 2
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Termination Style :
Pad
Dissipation Factor (%) :
10
Height - Seated (Max) :
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1.25
ECCN (US) :
EAR99
Product Depth (mm) :
1.25
Construction :
Flat
Voltage - Rated :
6.3V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Subcategory :
Capacitors
Product Height (mm) :
1.25
Product :
General Type MLCCs
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Number of Terminals :
2
Features :
Thickness (Max) :
0.055 (1.40mm)
Failure Rate :
Type :
X5R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Base Product Number :
C0805C
Termination :
Standard
Width :
1.25 mm
Mounting :
Surface Mount
Capacitance :
5.6 μF
Case Style :
Ceramic Chip
Voltage :
6.3VDC
Ratings :
Temperature Coefficient :
X5R
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C565K9PAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 85°C, Package / Case:0805, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:X5R Dielectric Commercial Grade MLCCs, Voltage:6.3VDC, C0805C565K9PAC7800 pinout, C0805C565K9PAC7800 datasheet PDF, C0805C565K9PAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C565K9PAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C565K9PAC7800
SMD Comm X5R 5.6 µF 6.3V Ceramic Capacitor 10% X5R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0805