C0805C564J3RAC7800
Mfr.Part #
C0805C564J3RAC7800
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.56UF 25V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Failure Rate :
Base Product Number :
C0805C
Series :
SMD Comm X7R
Applications :
Bypass, Decoupling
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Ratings :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.055" (1.40mm)
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
25V
Capacitance :
0.56 μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
X7R
Features :
KEMET C0805C564J3RAC7800
SMD Comm X7R 0.56 μF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C0805C564J3RAC7800 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
C0805C564J3RAC7800 Features
a size/dimension of 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)