C0805C562M8JACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C562M8JACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5600PF 10V U2J 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Factory Lead Time :
52 Weeks
Material :
Ceramic
Tolerance :
±20%
Ratings :
AEC-Q200
Capacitance :
5600pF
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Temperature Coefficient :
U2J
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
SMD Auto U2J
Voltage - Rated :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
880μm
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Applications :
Automotive
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C0805C562M8JACAUTO
SMD Auto U2J 5600pF 10V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)