C0805C562JARAC7800
Mfr.Part #
C0805C562JARAC7800
Description
CAP CER 5600PF 250V X7R 0805
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
780μm
Length :
2mm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Voltage - Rated DC :
250V
Capacitance :
5.6nF
Tolerance :
5%
Package / Case :
Dielectric :
X7R
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.2mm
KEMET C0805C562JARAC7800
5.6nF Ceramic Capacitor 5% 0805