C0805C561K5RAC7800
Mfr.Part #
C0805C561K5RAC7800
Description
CAP CER 560PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Class :
Class 2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Series :
SMD Comm X7R
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Length :
2 mm
Wire Form :
Not Required
Microwave Application :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination :
Standard
Size (mm) :
2 x 1.25 x 0.78
Product Status :
Active
Voltage :
50VDC
Capacitance :
560(pF)
Height :
0.78 mm
Package / Case :
Termination Style :
Pad
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product Length (mm) :
2
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Ratings :
Rad Hardened :
No
Product Depth (mm) :
1.25
ECCN (US) :
EAR99
Subcategory :
Capacitors
RoHS Status :
RoHS Compliant
Failure Rate :
Not Required
Tolerance :
10%
Width :
1.25 mm
Thickness (Max) :
0.035 (0.88mm)
Dielectric :
X7R
Case Style :
Ceramic Chip
Base Product Number :
C0805C
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Number of Terminals :
2
Lead Style :
Capacitance Value :
560pF
Product :
General Type MLCCs
Type :
X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Construction :
Flat
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Seated Plane Height :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Mounting :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
50V
Features :
Temp Coeff (Dielectric) :
X7R
Lead Spacing :
Tolerance (+ or -) :
10%
Temperature Coefficient :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Product Height (mm) :
0.78
Applications :
Bypass, Decoupling
Packaging :
Tape and Reel
Dissipation Factor (%) :
2.5
Mounting Style :
Surface Mount
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C561K5RAC7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:50VDC, Package / Case:0805, Type:X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C0805C561K5RAC7800 pinout, C0805C561K5RAC7800 datasheet PDF, C0805C561K5RAC7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C561K5RAC7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C561K5RAC7800
SMD Comm X7R 560(pF) 50V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805