C0805C561JCGAC7800
Mfr.Part #
C0805C561JCGAC7800
Description
CAP CER 560PF 500V C0G/NP0 0805
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
SMD Comm C0G HV
Tolerance :
±5%
Capacitance :
560pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
500V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric :
C0G
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL, High Voltage
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C0805C561JCGAC7800
SMD Comm C0G HV 560pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL, High Voltage Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)