C0805C561G3HACAUTO
Mfr.Part #
C0805C561G3HACAUTO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 560PF 25V ULTRA STA
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Applications :
Automotive
Capacitance :
560pF
Lead Free :
Lead Free
Height :
880μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±2%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C0805C561G3HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 560pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)