C0805C511M5HACAUTO
Mfr.Part #
C0805C511M5HACAUTO
Description
CAP CER 0805 510PF 50V ULTRA STA
Temperature Coefficient :
X8R
Feature :
Low ESL, High Temperature
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
Automotive
Capacitance :
510pF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Surface Mount, MLCC
KEMET C0805C511M5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 510pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)