C0805C511F5GAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C511F5GAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 510PF 50V NP0 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
1%
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Length :
2mm
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
510pF
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
HTS Code :
Height :
780μm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Published :
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Dielectric :
C0G
Depth :
1.25mm
KEMET C0805C511F5GAC7800
510pF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
C0805C511F5GAC7800 Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 30ppm/Cel ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
C0805C511F5GAC7800 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V