C0805C475K8PAL7800
Mfr.Part #
C0805C475K8PAL7800
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0805
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
10V
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X5R
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
10%
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
X5R
Length :
2mm
JESD-609 Code :
e0
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.25mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
-/+15ppm/Cel ppm/°C
Package / Case :
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Lead Free :
Lead Free
Depth :
1.25mm
Capacitance :
4.7μF
KEMET C0805C475K8PAL7800
4.7μF Ceramic Capacitor 10% -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
C0805C475K8PAL7800 Overview
Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with -/+15ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 10V Volts DC - Rated DC.
C0805C475K8PAL7800 Features
with -/+15ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V