C0805C475K4RACAUTO7210
Mfr.Part #
C0805C475K4RACAUTO7210
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Height :
1.25mm
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.055 1.40mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
16V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
4.7μF
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Width :
1.25mm