C0805C475K4PAC7210
Mfr.Part #
C0805C475K4PAC7210
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 16V X5R 0805
Capacitance :
4.7 µF
Base Product Number :
C0805C
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
10 %
Length :
2 mm
Thickness (Max) :
0.055 (1.40mm)
Lead Spacing :
Product Status :
Active
RoHS :
Non-Compliant
Lead Style :
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X5R
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) :
Series :
SMD Comm X5R
Applications :
Bypass, Decoupling
Class :
Class 2
Voltage Rating (DC) :
16 V
Type :
X5R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Width :
1.25 mm
Packaging :
MouseReel
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Product :
General Type MLCCs
Voltage - Rated :
16V
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Ratings :
Dielectric Material :
Ceramic
Dielectric :
X5R
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
Standard
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
KEMET C0805C475K4PAC7210
SMD Comm X5R 4.7 µF Capacitor 10 % MouseReel Surface Mount, MLCC 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 85°C 0805 (2012 metric)