C0805C474Z8VAC7800
Mfr.Part #
C0805C474Z8VAC7800
Description
CAP CER 0.47UF 10V Y5V 0805
Ceramic Capacitors
Dielectric :
Y5V
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
-80/+30% ppm/°C
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Operating Temperature (Max) :
85°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Positive Tolerance :
80%
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
Y5V
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Multilayer :
Capacitance :
470nF
Voltage - Rated DC :
10V
Mounting Feature :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Negative Tolerance :
20%
Operating Temperature (Min) :
-30°C
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
KEMET C0805C474Z8VAC7800
470nF Ceramic Capacitor -80/+30% ppm/°C 2 Terminations 0805