C0805C474M4REC7210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C474M4REC7210
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 470NF 16V X7R 20%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
ESD SMD Comm X7R
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Applications :
ESD Protection
Factory Lead Time :
11 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
0.47µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C0805C474M4REC7210
ESD SMD Comm X7R 0.47μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)