C0805C474K5RAL7800
Mfr.Part #
C0805C474K5RAL7800
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805
Capacitance :
470 nF
Width :
1.25 mm
Temperature Coefficient :
X7R
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminals :
2
Size / Dimension :
0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Tolerance :
10%
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Depth :
1.25 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Case Style :
Ceramic Chip
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
SMD Comm X7R SnPb
Lead Spacing :
Ratings :
Mounting :
Surface Mount
Product :
General Type MLCCs
Termination Style :
Pad
Class :
Class 2
Packaging :
Tape and Reel
Failure Rate :
ECCN (US) :
EAR99
Product Depth (mm) :
1.25
Microwave Application :
No
Subcategory :
Capacitors
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Max Operating Temperature :
125 °C
Termination :
Standard
Dissipation Factor (%) :
2.5
Length :
2 mm
Min Operating Temperature :
-55 °C
Features :
Package / Case :
Voltage Rating (DC) :
50 V
Lead Free :
Contains Lead
Size (mm) :
2 X 1.25 X 1
Thickness (Max) :
0.043 (1.10mm)
Construction :
Flat
Type :
X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Base Product Number :
C0805C
Voltage :
50VDC
Voltage - Rated :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance Value :
0.47uF
Lead Style :
Product Status :
Active
Product Length (mm) :
2
RoHS :
Non-Compliant
Height :
1 mm
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Height - Seated (Max) :
Product Height (mm) :
1
Dielectric :
X7R
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0805C474K5RAL7800 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0805, Type:X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs, Voltage:50VDC, C0805C474K5RAL7800 pinout, C0805C474K5RAL7800 datasheet PDF, C0805C474K5RAL7800 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0805C474K5RAL7800 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0805C474K5RAL7800
SMD Comm X7R SnPb 470 nF 50V Ceramic Capacitor 10% X7R 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805
C0805C474K5RAL7800 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm).Considering each conductor's capacitance as a ratio of electrical charge to potential difference (i.e., voltage), this device has 0.47uF.Temperatures greater than -55 °C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
C0805C474K5RAL7800 Features
a size/dimension of 0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
a capacitance value of 0.47uF