C0805C474J5RECAUTO
Mfr.Part #
C0805C474J5RECAUTO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 470NF 50V X7R 5%
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
0.47µF
Factory Lead Time :
11 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
ESD SMD Auto X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Automotive, ESD Protection
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
KEMET C0805C474J5RECAUTO
ESD SMD Auto X7R 0.47μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)