C0805C474J3REC7210
Mfr.Part #
C0805C474J3REC7210
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 470NF 25V X7R 5%
Ceramic Capacitors
Series :
ESD SMD Comm X7R
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±5%
Applications :
ESD Protection
Voltage - Rated :
25V
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.043 1.10mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.47µF
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
KEMET C0805C474J3REC7210
ESD SMD Comm X7R 0.47μF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)