C0805C472MMRECAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C472MMRECAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 4.7NF 63V X7R 20%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
11 Weeks
Series :
ESD SMD Auto X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
4700pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
63V
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
Automotive, ESD Protection
KEMET C0805C472MMRECAUTO
ESD SMD Auto X7R 4700pF 63V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)