C0805C472K1RACTM
Mfr.Part #
C0805C472K1RACTM
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0805 4.7NF 100V X7R 10%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
2mm
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
X7R
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.2mm
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
125°C
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
1.25mm
Height :
780μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
4.7nF
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Tolerance :
10%
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
C0805C472K1RACTM
KEMET C0805C472K1RACTM
Ceramic Capacitor 15% ppm C 10% 4.7nF 100V