C0805C472G5GEC7800
Mfr.Part #
C0805C472G5GEC7800
Description
CAP CER 0805 4.7NF 50V C0G 2%
Capacitance :
4700pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Applications :
ESD Protection
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
ESD SMD Comm C0G
Factory Lead Time :
11 Weeks
Thickness (Max) :
0.039 1.00mm
KEMET C0805C472G5GEC7800
ESD SMD Comm C0G 4700pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C0805C472G5GEC7800 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.
C0805C472G5GEC7800 Features
a size/dimension of 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm