C0805C471M5RAC7800
Mfr.Part #
C0805C471M5RAC7800
Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0805
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
Bypass, Decoupling
Published :
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Temperature Coefficient :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
780μm
Series :
SMD Comm X7R
Depth :
1.25mm
Capacitance :
470pF
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C0805C471M5RAC7800
SMD Comm X7R 470pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)