C0805C471J8HAC7800
Mfr.Part #
C0805C471J8HAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 470PF 10V X8R 0805
Manufacturer :
KEMET
Temperature Coefficient :
X8R
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated DC :
10V
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Feature :
Low ESL, High Temperature
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Capacitance :
470pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C0805C471J8HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 470pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)