C0805C471J1HAC7800
Mfr.Part #
C0805C471J1HAC7800
Description
CAP CER 470PF 100V X8R 0805
Surface Mount, MLCC
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
X8R
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
100V
Capacitance :
470pF
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C0805C471J1HAC7800
SMD Comm X8R HT150C 470pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)