C0805C393J3RAC7800
Mfr.Part #
C0805C393J3RAC7800
Description
CAP CER 0.039UF 25V X7R 0805
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
780μm
HTS Code :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
39nF
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
25V
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
8 Weeks
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
2mm
Tolerance :
5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.25mm
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Dielectric :
X7R
KEMET C0805C393J3RAC7800
39nF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations 0805