C0805C391J1GACAUTO
Mfr.Part #
C0805C391J1GACAUTO
Description
CAP CER 390PF 100V C0G/NP0 0805
Ceramic Capacitors
Positive Tolerance :
5%
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
30 ppm/°C
Product Length :
2 mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Product Width :
1.25 mm
Length :
2mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
1.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
Capacitance :
390pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Surface Mount :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
C0G
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Height :
880μm
Pbfree Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance Tolerance :
5%
Reference Standard :
AEC-Q200
Negative Tolerance :
5%
KEMET C0805C391J1GACAUTO
390pF Ceramic Capacitor 30 ppm/°C 2 Terminations 0805