C0805C391G2GAC7800
Mfr.Part #
C0805C391G2GAC7800
Description
CAP CER 390PF 200V NP0 0805
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
HTS Code :
Capacitance :
390pF
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Length :
2mm
Voltage - Rated DC :
200V
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
2%
Dielectric :
C0G
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
780μm
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Published :
Depth :
1.25mm
Package / Case :
KEMET C0805C391G2GAC7800
390pF Ceramic Capacitor 2% 0805
C0805C391G2GAC7800 Overview
The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.With a voltage of 200V, it can operate.
C0805C391G2GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 200V