C0805C361J4HACAUTO
Mfr.Part #
C0805C361J4HACAUTO
Description
CAP CER 0805 360PF 16V ULTRA STA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X8R
Lead Free :
Lead Free
Height :
880μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
0805 (2012 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Applications :
Automotive
Tolerance :
±5%
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Capacitance :
360pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
16V
KEMET C0805C361J4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 360pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)