C0805C361G5HACAUTO
Mfr.Part #
C0805C361G5HACAUTO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0805 360PF 50V ULTRA STA
Capacitance :
360pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Applications :
Automotive
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
X8R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Feature :
Low ESL, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±2%
Height :
880μm
KEMET C0805C361G5HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 360pF Ceramic Capacitor ±2% X8R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)