C0805C361F5GAC7800
Mfr.Part #
C0805C361F5GAC7800
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 360PF 50V NP0 0805
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
360 pF
Product Status :
Active
Features :
Low ESL
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Lead Spacing :
Ratings :
Failure Rate :
Lead Style :
Base Product Number :
C0805C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±1%
Series :
SMD Comm C0G
KEMET C0805C361F5GAC7800
SMD Comm C0G 360 pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
C0805C361F5GAC7800 Overview
This device's program size/dimension is 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm).A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
C0805C361F5GAC7800 Features
a size/dimension of 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)