C0805C360G5GAC7800
Mfr.Part #
C0805C360G5GAC7800
Description
CAP CER 36PF 50V NP0 0805
Tolerance :
2%
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Min Operating Temperature :
-55°C
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Package / Case :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
Capacitance :
36pF
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
HTS Code :
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
2mm
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Reel
Depth :
1.25mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
KEMET C0805C360G5GAC7800
36pF Ceramic Capacitor 2% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
C0805C360G5GAC7800 Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
C0805C360G5GAC7800 Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V