C0805C360G2GAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0805C360G2GAC7800
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 36PF 200V NP0 0805
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric Material :
Ceramic
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
2%
Height :
780μm
Length :
2mm
Capacitance :
36pF
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.25mm
Voltage - Rated DC :
200V
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
KEMET C0805C360G2GAC7800
36pF Ceramic Capacitor 2% 0805
C0805C360G2GAC7800 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.With the voltage 200V, it is capable of operating.
C0805C360G2GAC7800 Features
with the voltage - Rated DC of 200V