C0805C334Z4VAC7800
Mfr.Part #
C0805C334Z4VAC7800
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 16V Y5V 0805
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
1.25mm
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Thickness (Max) :
0.035 0.88mm
Length :
2mm
Height :
0.78mm
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Capacitance :
0.33μF
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
-20% +80%
Temperature Coefficient :
Y5V F
Voltage - Rated :
16V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V