C0805C334M3VAC7800
Mfr.Part #
C0805C334M3VAC7800
Package / Case
Ceramic
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 25V Y5V 0805
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
Ceramic
Min Operating Temperature :
-30°C
Contact Plating :
Tin
ECCN Code :
EAR99
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
330nF
Height :
780μm
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Depth :
1.25mm
Voltage - Rated DC :
25V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
20%
Dielectric :
Y5V
Length :
2mm
Size Code :
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
Y5V
Temperature Coefficient :
-82/+22% ppm/°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
KEMET C0805C334M3VAC7800
330nF Ceramic Capacitor 20% -82/+22% ppm/°C 2 Terminations Ceramic